Człowiek kupił ciągnik. Pieniądze wpłacił, maszyny nie dostał. Sądecki policjant stanął na wysokości zadania

Człowiek kupił ciągnik. Pieniądze wpłacił, maszyny nie dostał. Sądecki policjant stanął na wysokości zadania

Człowiek kupił ciągnik rolniczy. Transakcja odbyła się przez Internet. Kupujący wpłacił pieniądze na konto sprzedającego i czekał na wysyłkę… Nie doczekał się.  Dzięki zaangażowaniu w sprawę policjanta Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą udało się odzyskać połowę straconych pieniędzy, choć wydawało się, że będzie to niemożliwe. By wyrazić swoją wdzięczność,  mieszkaniec Sądecczyzny przesłał podziękowania do dowództwa sądeckiej Policji. 

„9 stycznia br. na skrzynkę mailową Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu wpłynęła wiadomość od mieszkańca Sądecczyzny, który został oszukany. W grudniu ubiegłego roku mężczyzna zainteresował się ogłoszeniem o sprzedaży ciągnika rolniczego zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych. Skuszony atrakcyjną ceną nawiązał kontakt ze sprzedającym. Po ostatecznych ustaleniach wpłacił połowę, po czym otrzymał informację, że ciągnik należy jeszcze ubezpieczyć przed wysyłką i wpłacić pozostałe pieniądze – razem 5300 euro, czyli około 24 tysiące złotych. Kiedy przez dwa tygodnie status przesyłki nie zmieniał się (cały czas była w przygotowaniu), a kontakt ze sprzedającym się urwał, sądeczanin zorientował się, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszusta i 4 stycznia br. zgłosił się na Policję” – relacjonuje Aneta Izworska z zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Sprawą zajął się funkcjonariusz Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą – komisarz Jakub Mółka. Mimo że odzyskanie pieniędzy wpłaconych na zagraniczny rachunek po takim czasie niemal graniczyło z cudem, dzięki zaangażowaniu policjanta, już następnego dnia na konto sądeczanina wpłynęło 2650 euro.

W mailu skierowanym do Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu mężczyzna wyraził wdzięczność za okazaną mu pomoc.

„Dziękuję sądeckiej Policji i Panu kom. Jakubowi Mółce za zaangażowanie i pomoc w sprawie, która z mojego punktu widzenia była całkowicie stracona, a dokładnie za pomoc w odzyskaniu pieniędzy po nietrafionej i oszukańczej transakcji zakupu poprzez portal internetowy ciągnika rolniczego” – napisał .

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas zakupów w Internecie

Robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

  • Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
  • Często zmieniajmy hasła, które wprowadzamy logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.
  • Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddawajmy się presji czasu. Gdy cena oferowanego produktu jest zbyt niska, może to sugerować, że towar jest podrobiony lub jest to oszustwo.
  • Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać.
  • Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
  • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym, bo w przypadku oszustwa jest ona bezcennym dowodem.
  • Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.

Czytaj też:

strzałka w dół

Pilne! Zaginął 17-letni Gabriel. Nastolatek nie dotarł do szkoły

Share on twitter
Share on facebook