Zmarł Wojciech Kaczor. Od 50 lat związany z Teatrem Robotniczym

Zmarł Wojciech Kaczor. Od 50 lat związany z Teatrem Robotniczym

Wczoraj (13 grudnia) zmarł Wojciech Kaczor, który od 50 lat związany był z Teatrem Robotniczym im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Na jego deskach w 1968 roku debiutował w przedstawieniu „Dziewczę z chaty za wsią”.

,,Traktował teatr jako swoją pasję, miłość, którą zawsze potrafił dzielić się z innymi i zarażać nią młodych adeptów sztuki scenicznej, dla których na zawsze pozostanie autorytetem” – tak opisuje zmarłego Janusz Michalik Kierownik Działu Artystycznego MOK w Nowym Sączu. 

Wojciech Kaczor uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów – amatorów sądeckiej sceny. Największe sukcesy odnosił w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, grając m.in. Joachima Petersa w „Niemcach” L. Kruczkowskiego i Chłopa w „Życiu jawą” E. Brylla.

Miał również epizod w Teatrze Polskim w Poznaniu, w którym stworzył swój melodramat ,,Spór o życie” i zagrał go ponad sześćdziesiąt razy, jeżdżąc po całej Polsce. Kiedy wrócił do Nowego Sącza wyreżyserował spektakl ,,Kobieta i mężczyzna” wg „Igraszek trafu i miłości” P. Marivaux’a.

Na deskach Teatru Robotniczego występował dziesiątki razy m.in. w ,,Ślubach panieńskich”, ,,Małym Księciu”, ,,Zemście”, ,,Balladynie” Juliusza Słowackiego, czy też ,,Damach i huzarach”. W tym ostatnim spektaklu publiczność pokochała go za rolę Grzesia. Grał również w „Ożenku” M. Gogola, „Po bajce” H. Krall i wielu innych. W latach 90-tych był aktorem kameralnego Teatru NSA, a od 1996 śpiewał w chórze męskim „ECHO 2”.

Nie była mu również obca poetycka odsłona Teatru Robotniczego, związana z poezją klasyczną oraz współczesną. Wojciech Kaczor, ze względu na charakterystyczną urodę grał głównie w bożonarodzeniowych przedstawieniach rolę Heroda.

Wspaniale odbierany przez sądecką publiczność, zarówno w rolach komediowych jak i dramatycznych, w spektaklach dla dorosłych i dla najmłodszych widzów. Swoją postawą, całkowitym oddaniem się sprawom teatru i zaangażowaniem w jego funkcjonowanie – stanowi wzór dla młodszych członków zespołu” – wspomina Janusz Michalik z Miejskiego Ośrodka Kultury.

Pogrzeb Wojciecha Kaczora odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym (przy ul. Rejtana) w przyszły poniedziałek (18 grudnia) o godzinie 12:00. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Kazimierza o 10:15.

Fot. arch. MOK Nowy Sącz

 

I taki los… czyli 95 lat Teatru Robotniczego i 50 lat pracy artystycznej Wojciecha Kaczora

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama