Wyróżnienie dla Władysława Żaroffe

Wyróżnienie dla Władysława Żaroffe

5 marca po raz kolejny zostanie przyznany tytuł Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu. To wyróżnienie dla osób i instytucji zaangażowanych w dialog międzyreligijny i zasłużonych w dbaniu o dziedzictwo historyczne mniejszości etnicznych i narodowych regionu. Gala odbędzie się o godz. 17. w Hotelu Beskid. – W tym roku uhonorujemy osobę Pana Władysława Żaroffe – mówi Łukasz Połomski, pomysłodawca Sądeckiego Sztetlu. 

Władysław Żaroffe to niezwykła postać. Sądeczanin, rocznik 1922, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat historii Nowego Sącza. Wychowywał się w wielokulturowym mieście, a jego rodzina odegrała kluczową rolę w misji Jana Karskiego na Sądecczyźnie. Władysław Żaroffe, jako żołnierz AK współpracował ze Zbigniewem Rysiem, znanym sądeckim kurierem. Był także świadkiem likwidacji sądeckiego getta, a po wojnie dzięki jego zaangażowaniu i pracy wykonano pierwsze plany getta  – dodaje Łukasz Połomski.

Honorowi Ambasadorzy Sądeckiego Sztetlu otrzymują pamiątkowe statuetki. Symbolizują one płomień – znak pamięci, ale także łzę. Wewnątrz znajduje się kula – symbol świata, który próbują ocalić.

Do tej pory wyróżniono: Markusa Lustiga (2015 r.), Annę Grygiel-Huyryn; Kazimierę i Józefa Jaroszów (2016 r.), Mońka Goldfingera (2016 r.).

Gala wręczenia statuetki odbywa się w Europejskim Dniu Pamięci Sprawiedliwych.

Wstęp na galę jest wolny, a organizatorzy Sądecki Sztetl i Hotel Beskid zapraszają wszystkich zainteresowanych.

****

„Sądecki Sztetl” jest programem historycznym realizowanym w ramach Fundacji Nomina Rosae. Program ten ma na celu przybliżenie sądeczanom oraz wszystkim zainteresowanym kultury, religii i historii Żydów oraz przedstawienie materialnego i duchowego wkładu ludności żydowskiej w rozwój Nowego Sącza. Sądecki sztetl to także historia i tradycje innych mniejszości narodowych zamieszkujących od wieków Ziemię Sądecką: Łemków, Romów i ludności wyznań protestanckich.

Reklama