Wygasili kotły w Newagu. Teraz MPEC dostarczy ciepło

Wygasili kotły w Newagu. Teraz MPEC dostarczy ciepło

20 tys. ton zanieczyszczeń rocznie generowała kotłownia w sądeckiej firmie Newag jeszcze w 2001 roku. Dziś (poniedziałek, 23 października) zdemontowano kilkunastometrowy komin. Ciepło do sądeckiej firmy od tygodnia dostarcza Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

– W 2001 roku, wtedy jeszcze ZNTK, spalał rocznie 20 tys. ton węgla. W ostatnim roku spaliliśmy 5 tys. ton. Od tygodnia nie spalamy ani kilograma węgla i spalać nie będziemy. Co ta inwestycja nam daje? Z powietrza w mieście zostanie wyeliminowane sto ton zanieczyszczeń: 25 ton pyłów PM10 ponad i 7 ton pyłów PM2, 5. Jak to jest ważne dla mieszkańców, chyba nie trzeba mówić. Poprawimy jakość powietrza w mieście – mówi prezes Newagu Zbigniew Konieczek.

– Zamykamy dwa kotły o mocy prawie 10 megawatów i jeden parowy o mocy 12 megawatów. Koniec palenia węglem w Newagu – dodaje. Ciepło z MPEC Newag ma już od tygodnia.

– Zakład nowosądecki o dużej infrastrukturze technicznej, jakim jest Newag, podłączył się do lokalnej miejskiej sieci ciepłowniczej, które produkuje i dystrybuuje energię cieplną. Mamy najnowocześniejszą sieć cieplną oraz stację telemetryczną, wskazującą miejsca ewentualnych awarii występujących podczas przesyłania ciepła. Cała sieć jest monitorowana, tzn. dokładnie z pulpitu komputera dystrybutora widać możliwość regulacji ciepła, można tymi parametrami sterować – mówi Piotr Polek, dyrektor MPEC.

Newag zmodernizował również własną sieć. Ocieplono budynki, zarówno te stuletnie, zabytkowe, jak te nowoczesne.

– Najnowocześniejsza technologia pozwoli optymalnie gospodarować ciepłem na każdej hali. Są trzystopniowe możliwości regulacji ciepła, na każdej hali oddzielnie – dodaje Polek. – Ciepło sieciowe jest ciepłem przyjaznym, bezpiecznym, dwudziestoczterogodzinnym, cały czas serwisowanym. 

Rozmowy na temat podłączenia Newagu do miejskiej sieci ciepłowniczej prowadzone były od marca do października tego roku.

-Likwidujemy dużą kotłownię, która, jak pan prezes się przyznał, zanieczyszczała sądeckie powietrze. To jest dowód na to, że można korzystać z nowoczesnych technologii i instalować obiekty, które pozwolą rezygnować z kotłowni na węgiel. MPEC także dotacza ciepło z węgla, ale w sposób dużo bardziej ekologiczny – mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Spółka MPEC na montaż nowoczesnej instalacji w Newagu wydała milion złotych. Przyłącz do ciepła miejskiego pozwoli również w przyszłości na podłączenie się domów, m.in. z ulic Wyspiańskiego, Zielonej czy Węgierskiej.

Fot. M.K., Newag.  

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama