Krynica – Zdrój: Włoski wieczór na dobry początek Festiwalu im. Jana Kiepury

Krynica – Zdrój: Włoski wieczór na dobry początek Festiwalu im. Jana Kiepury

Koncertem Aria dla Krynicy, podczas którego zabrzmiały największe hity z włoskich oper i z muzyki filmowej, w sobotę, 12 sierpnia został oficjalnie zainaugurowany 51. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Na scenie pojawili się polscy artyści, którzy znani są przede wszystkim z zagranicznych scen, tacy jak: Agnieszka Wolska (sopran), Edyta Kulczak (mezzosopran), Alexander Pinderak (tenor), Marcin Bronikowski (baryton), Wojciech Śmiłek (bas). Solistów, Orkiestrę Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia poprowadził z rozmachem Francesco Bottigliero, włoski dyrygent. Koncert został przyjęty przez publiczność bardzo gorąco, za co artyści zrewanżowali się czterema bisami.

Wieczór otworzyło prawykonanie hymnu-fanfary, który podarował festiwalowi Adam Wesołowski, dyrektor Sinfonietty Cracovia. Jak stwierdził kompozytor inspiracją dla fanfary stała się słynna aria Jontka Szumią jodły na gór szczycie z opery Halka Moniuszki. Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju odbierając z rąk kompozytora oprawioną w ramę partyturę tego utworu, obiecał, że powiesi ją u siebie w gabinecie i będzie wypożyczał raz do roku, by orkiestry mogły ją wykonać podczas kolejnych edycji festiwalu.

Program wieczornego koncertu wypełniła klasyka we włoskim stylu, od uwertury z opery Wilhelm Tell Rossiniego poprzez najpopularniejsze arie z oper Belliniego (Norma, Purytanie), Donizettiego (Napój miłosny, Don Pasquale, Cyrulik sewilski), Pucciniego (Cyganeria, Toska, Manon Lescault) czy Verdiego. Nie zabrakło także muzyki filmowej i słynnej suity z filmu Ojciec chrzestny autorstwa Nino Roty. Przepiękne arie i duety w doskonałej interpretacji urzekły publiczność, zwłaszcza, że artystom udało się wyczarować niezwykły świat, w którym przede wszystkim królowała miłość i intryga. Do sukcesu koncertu przyczyniła się sprawna i dowcipna konferansjerka: Elżbiety Gładysz, która ten koncert opracowała i przygotowała oraz Dariusza Piotra Klimczaka.

Choć oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło wieczorem, już cały pierwszy dzień obfitował w liczne artystyczne atrakcje. Przed południem odbył się pierwszy odcinek Krynickich Spotkań z Artystą. Gośćmi Elżbiety Gładysz i Marty Lizak byli: Małgorzata Malczak, tancerka i choreograf kierująca krynickim Zespołem Tańca Artystycznego „Miniatury” i Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju. Pretekstem do rozmowy był piątkowy występ zespołu, który w tym roku obchodzi 30-lecie. Podczas tego festiwalowego preludium blisko 40 młodych tancerzy pokazało pełen uroku balet Królewna Śnieżka. Piękna bajka, która została wyrażona wspaniałą choreografią Małgorzaty Malczak i niezwykłą scenografią Agaty Broniszewskiej poruszyła publiczność, zaskoczyła dojrzałością i kunsztem młodych tancerzy.

od lewej – Agnieszka Wolska ,Edyta Kulczak, Alexander Pinderak, Marcin Bronikowski, Wojciech Śmiłek.

Po południu odbył się natomiast recital Agnieszki i Tomasza Kuków, który ściągnął do Starego Domu Zdrojowego prawdziwe tłumy. Ci, którzy nie chcieli się tłoczyć w sali balowej, zasiedli na Deptaku, przed telebimem, gdzie recital tego wokalnego małżeństwa był transmitowany. Zgranie i precyzja duetu i tym razem zachwyciła publiczność. Zabrzmiały zarówno duety miłosne z oper, operetek i musicali, jak i najpiękniejsze arie z oper m.in.: Turandot i Madama Butterfly Pucciniego, czy piosenki z repertuaru Jana Kiepury, w tym słynne Brunetki, blondynki, które stały się wizytówką patrona festiwalu. Artystom na fortepianie towarzyszył Joachim Kołpanowicz.

Deszcz nie przeszkodził wczoraj plenerowemu widowisku Uśmiechnij się z Kiepurą. Tak jak było zaplanowane, Jan Kiepura i Marta Eggerth (w te role wcielili się śpiewacy: Adam Sobierajski i Katarzyna Laskowska) przyjechali na Deptak obchodzącym w trym roku 100-lecie samochodem marki Dodge. Całość rozpoczął Kujawiak Wieniawskiego, utwór, który Jan Kiepura wyjątkowo lubił wykonywać. Zabrzmiały największe przeboje, m.in.: Kalmana, Lehara, Stolza przerywane zgrabnymi anegdotami i scenkami. Narratorem był reżyser całości Łukasz Lech, zaś artystom towarzyszyła Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego pod dyrekcją Mieczysława Smydy.

Dziś, 13 sierpnia, w drugim dniu festiwalu oprócz stałych punktów programu: Krynickich Spotkań z Artystą i widowiska Uśmiechnij się z Kiepurą czekają publiczność dwa koncerty. Po południu w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy ul. Czarny Potok 3 zabrzmi Mała msza uroczysta Rossiniego, zaś wieczorem o godz. 20 w Pijalni Głównej odbędzie się spektakl Zakochani w operetce, będący prawdziwym taneczno-muzycznym show w najlepszym wydaniu. Zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
rzecznik 51. Festiwalu im. Jana Kiepury

zdjęcia: A. Kalinowski

Reklama