Nowy Sącz, Wólki: wieża nie dla sieci komórkowej tylko dla PKP

Nowy Sącz, Wólki: wieża nie dla sieci komórkowej tylko dla PKP

Kilka tygodni temu mieszkańców osiedla Wólki w Nowym Sączu zaskoczyła informacja o planach postawienia na ul. Radzieckiej 42-metrowej wieży telekomunikacyjnej. Jak się okazało, chodzi o wieżę, która ma służyć Polskim Liniom Kolejowym.

1 marca 2017 r. Urząd Miasta Nowego Sącza wystosował zawiadomienie o zamiarze ustawienia wieży do 17 właścicieli sąsiednich działek. Mieszkańcy osiedla przeoczyli informację „o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji pn. budowa wieży telekomunikacyjnej wraz ze stacją bazową (…) przy ulicy Radzieckiej w Nowym Sączu”.

O zamiarze postawienia masztu pisaliśmy TUTAJ.  Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia na stronie internetowej magistratu.

Mieszkańcy wystosowali do władz miasta petycję, w której poprosili o wstrzymanie wydania decyzji pozwolenia na budowę masztu oraz o zorganizowanie spotkania w tej sprawie z mieszkańcami osiedla. Jak się jednak okazuje, maszt ten to nie wieża telekomunikacyjna a tzw. obiekt radiokomunikacyjny.

Z naszą redakcją skontaktował się pan Andrzej Stanek, który udzielił nam szczegółowych informacji na ten temat.

– To będzie maszt kierunkowy dla kolei służący bezpieczeństwu. Ma być postawiony wzdłuż torów. Jest to inwestycja Polskich Linii Kolejowych. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Takie maszty mają być montowane na trasie od Wrocławia do Przemyśla. Podobny ma być postawiony również w Biegonicach. Ludzie się denerwują i ja to rozumiem, ale obawiam się, że decyzja jest nieodwołalna – tłumaczy Andrzej Stanek.

Nie wiadomo kiedy wieża ma stanąć na ul. Radzieckiej. Gotowe są plany i dokumentacja. 42-metrowa stalowa konstrukcja ma zwiększyć płynność i bezpieczeństwo ruchu pociągów.

– Chodzi o zabezpieczenie łączności GSM for Rails. Jest to system łączności cyfrowej oparty na standardzie GSM, zaprojektowany dla potrzeb komunikacji pomiędzy pracownikami firm zajmujących się transportem kolejowym – mówi Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Projektem oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę zajmowała się firma Atem z Zamościa, świadcząca usługi telekomunikacyjne.

– Mój udział w tym przedsięwzięciu zakończył się na uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz wykonaniu projektu wieży. Czy są fundusze na jej realną budowę? To już pytanie do rządu – mówi Małgorzata Łysejko z zamojskiej firmy Atem.

***

Budowa obiektów radiokomunikacyjnych na terenie kraju ma zwiększyć płynność i bezpieczeństwo ruchu pociągów, poprawić niezawodność i punktualność przewozów, poprawić jakość usług łączności głosowej i transmisji danych, zmniejszyć opóźnienia i zwiększyć przepustowość linii oraz ograniczyć koszty zewnętrzne z tytułu wzrostu bezpieczeństwa pod kątem wypadkowości na kolei. GSM-R jest częścią składową Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ERTMS).

fot. pixabay

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama