W Starym Sączu powstanie rehabilitacyjny ogród

W Starym Sączu powstanie rehabilitacyjny ogród

Hortiterapii, czyli terapii z wykorzystaniem roślin, służyć będzie ogród, który powstanie na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. To tylko element szerszej współpracy Powiatu Nowosądeckiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Małopolskiego Oddziału Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

– Mamy do zagospodarowania duży obszar terenów zielonych – mówi dyrektor placówki ks. dr Marcin Kokoszka. – Już ustaliliśmy, że ogród powstanie w pobliżu posadzonego niedawno ogrodu świętej Kingi. Nasze centrum często gości osoby niepełnosprawne, dlatego nie ma żadnych przeszkód w prowadzeniu tutaj w przyszłości hortiterapii – dodaje ks. Marcin. 

Starosta nowosądecki Marek Pławiak podpisał umowę, która pozwoli wdrożyć w życie projekty związane z hortiterapią, czyli z wykorzystywaniem roślin do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

– Fakt, że podpisuję tę umowę w tak symbolicznym miejscu, nieopodal Ołtarza Papieskiego, ma dla mnie szczególne znaczenie. Zapewniam jednak, że na symbolice się nie kończy, ponieważ nasze wsparcie dla osób niepełnosprawnych ma przede wszystkim konkretny, materialny wymiar – zapewnia starosta Marek Pławiak. 

Na Sądecczyźnie działa najwięcej warsztatów terapii zajęciowej w Małopolsce. Funkcjonuje tutaj także jedyny w województwie samorządowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej, zatrudniający 28 niepełnosprawnych osób.

– To wzór dla wszystkich samorządowców. Przyjeżdżają do Nawojowej podpatrywać jak działa taki ośrodek, by móc podobne uruchamiać u siebie. Niedawno w ZAZ był starosta wielicki Jacek Juszkiewicz. Był pod wrażeniem tego, w jaki sposób można aktywizować poprzez pracę osoby niepełnosprawne, zapewniając im przy tym opiekę i rehabilitację – zauważa Marta Mordarska, szefowa krakowskiego PFRON.

Terapia w nawojowskiej placówce odbywa się m.in. w ogrodzie.

Dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego przypomina, że ta forma terapii jest od lat stosowana W USA i krajach Unii Europejskiej i przynosi pożądane efekty.


– Profesjonalnie prowadzone zajęcia rozwijają fizycznie i intelektualnie.
Poprawiają samoocenę, bo osoba niepełnosprawna, która tworzy na przykład rabatę, zdaje sobie sprawę, że wykonała pracę tak samo dobrze, jak terapeuta z tytułem doktora ogrodnictwa – zauważa Bożena Szewczyk-Taranek. Wiele takich ogrodów powstaje w Europie przy szpitalach i zakładach karnych. Praca z roślinami uspokaja i rozwija .

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Tatiana Biela. 

Reklama