Taniec saman i krakowiak na rynku czyli dzień indonezyjsko – krakowski

Taniec saman i krakowiak na rynku czyli dzień indonezyjsko – krakowski

Indonezja to największe na świecie państwo wyspiarskie, obejmujące ponad 17 tys. wysp rozrzuconych pomiędzy Oceanem Indyjskim i Spokojnym. To właśnie stamtąd przybył kolejny uczestnik festiwalu Święto Dzieci Gór zespół SMP Negeri 115. Gościom z Dżakarty, stolicy kraju, towarzyszyli Mali Łoniowiacy z Łoniowej, miejscowości znajdującej się w powiecie brzeskim.

Zespół SMP Negeri 115 powstał w 1994 roku w Dżakarcie, przy miejscowej szkole średniej. Bardzo szybko zaczął występować na krajowych i międzynarodowych festiwalach popularyzując muzykę, taniec i kulturę Indonezji. Prezentuje on widzom różnorodność tańców i strojów typowych dla swojego kraju, w którym zamieszkuje ponad 300 grup etnicznych, mówiących ponad 700 różnymi językami i wyznających różne religie. Jeden z prezentowanych przez zespół tańców- saman został uznany przez UNESCO za „arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości.”

Mali Łoniowiacy wywodzą się z Łoniowej, niewielkiej miejscowości w powiecie brzeski. Zespół powstał w 1993 roku, jako młodsza grupa istniejącego od ponad 60- lat dorosłego zespołu Łoniowiacy. Na festiwalowej scenie zaprezentowali oni program zatytułowany „Dziyrganie Marysi”, ze śpiewem i tradycyjnymi tańcami Krakowiaków Wschodnich.

fot. Tatiana Biela

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama