Święto Dzieci Gór: Mali Wiyrchowanie na polanie

Święto Dzieci Gór: Mali Wiyrchowanie na polanie

Już dziś (piątek, 28 lipca) przed sądecką publicznością, w ramach Święta Dzieci Gór, zaprezentuje się zespół z Bukowiny Tatrzańskiej – Mali Wiyrchowianie.
Rozmowa z Janem Kuchtą, szefem kapeli Mali Wyrychowanie z Bukowiny Tatrzańskiej.

– Kiedy powstał zespół?

– Początki dziecięcego zespołu działającego przy Domu Ludowym sięgają lat 30-tych XX wieku, a obecną nazwę przyjął pod koniec lat 70-tych. W skład zespołu wchodzi około 50 dzieci uczących się tańca i śpiewu Skalnego Podhala. Na festiwalu zespół zaprezentuje gry i zabawy dziecięce z towarzyszeniem śpiewu, muzyki i tańca. Ośrodkiem życia kulturalnego jest Dom Ludowy wzniesiony w 1928 roku i do dzisiaj będący jednym z największych drewnianych budynków w Polsce. W nim odbywają się liczne wydarzenia folklorystyczne o randze zarówno regionalnej, jak i ogólnopolskiej.

– Jaki dokładnie przygotowaliście program?

– Przedstawimy wraz z grupą folklor podhalański. Będzie dużo muzyki i góralskich obrzędów. Będą dziecięce piosenki przy zabawie, przy robocie. Będzie dużo góralskiego tańca. Będzie bardzo wesoło. W dzieciach jest wielka ekscytacja związana ze Świętem Dzieci Gór. Poznamy wiele ciekawych ludzi zarówno z Polski, jak i z zagranicy, to chyba to najbardziej mobilizuje dzieciaki do przygotowań. Bardzo się cieszą z udziału w festiwalu. Po skończonych pracach gospodarskich i polowych (zbieraniu grzybów, borówek, pasieniu gęsi i krów) dzieci spotykają się w umówionym miejscu – na polanie, gdzie chłopcy znoszą drewniane zabawki. Do dzieci dołączają młodzi muzykanci, podgrywając im do tańca. Dzieci wracają do domów dopiero po wysłuchaniu opowieści jednego z rodziców, który daje tym samym wyraz swojemu niezadowoleniu na widok pociech oddających się zabawie o tak późnej porze.

Fot. Mali Wiyrchowianie, AM. 

 

Reklama