Stary Sącz: na Miejskiej Górze w dwumetrowych kroplach rosy zobaczysz, jak żyją płazy

Stary Sącz: na Miejskiej Górze w dwumetrowych kroplach rosy zobaczysz, jak żyją płazy

Uruchom wyobraźnię: idziesz leśną ścieżką i widzisz ogromną kroplę… dwumetrową kroplę rosy, do której możesz wejść. A wewnątrz możesz podglądać życie żab, jaszczurek i innych płazów. Taka atrakcja planowana jest na Miejskiej Górze. Ma stanowić uzupełnienie ścieżki w koronach drzew.

Przebieg trasy, która ma pomóc w poznaniu życia i rozwoju tych zwierząt, planuje się umiejscowić między platformą widokową, a „ścieżką w koronach drzew”. Docelowo ma powstać 7 obiektów w formie kul o średnicy od 2, 5 m do 3 m o przeźroczystej (lub częściowo przeźroczystej) powłoce z tworzywa sztucznego. W kulach tych, częściowo wyciszonych, będzie można zobaczyć najważniejsze etapy rozwoju oraz przeobrażania się organizmu płaza.

-Kula jest formą idealną, maksymalnie organiczną, pełną, kompletną i skończoną – reprezentowana w świecie natury w każdej skali, dzięki częściowo (lub w całości) transparentnym powłokom obiekty stają się efemeryczne w środowisku naturalnym, co dodatkowo przyczynia niezwykłości przebywania w jej wnętrzu. Będąc częściowo odizolowanym od dźwięków lasu, miejsce zyskuje pełen skupienia, medytacyjny charakter – tłumaczą autorzy wizualizacji.

Wymiary obiektu (płaszczyzna o średnicy 1,5 m do 2 m) mają pozwolić na korzystanie z atrakcji czterem osobom dorosłym. W środku zlokalizowany będzie wysoki na ok. 80 cm postument), na którego wierzchu wykonana zostanie inscenizacja.

-Będzie to model, pokazujący w sposób przypominający podglądanie świata przez mikroskop, dany etap rozwojowy płaza. W tym niewielkim „pudełku” zachodzi kolejna gra z przestrzenią – z człowiekiem jako interaktywnym uczestnikiem podróży pomiędzy światem rzeczywistym, a skalą mikro-kosmosu, w którym nieustannie toczą się procesy stwarzania życia, jego rozwoju i przemijania – tłumaczy Rafał Kamieński z Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

Dzięki specjalnej aplikacji internetowej będzie można wziąć udział w grach oraz zabawach edukacyjnych, pozwalających zaistnieć, w czasie rzeczywistym, w przestrzeni lasu.

Stary Sącz stara się pozyskać pieniądze na budowę ścieżki z Programu Współpracy Transgranicznej V-A Polska – Słowacja 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Partnerem w projekcie jest słowacka Lewocza. Samorząd Lewoczy planuje rekreacyjne zagospodarowanie Lewoczańskiego Stawu.

Czytaj również:

Stary Sącz: zbudują ścieżkę ponad drzewami ze szklaną podłogą

Fot. Wizualizacje – Architekci 55. 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama