Sądecki szpital tłumaczy się z zakazu fotografowania

Sądecki szpital tłumaczy się z zakazu fotografowania

Na terenie Szpitala obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania i utrwalania dźwięku personelu, pacjentów oraz osób trzecich tam przebywających bez pisemnej zgody Dyrektora Szpitala oraz zgody osoby, której wizerunek czy głos jest utrwalany” taki komunikat można przeczytać na terenie nowosądeckiego Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Kiedy i dlaczego się ten zakaz i czemu ma on służyć?

Przede wszystkim należy podkreślić, że ten zakaz obowiązuję od maja 2016 roku i dotychczas nikt się na niego nie skarżył – mówi Agnieszka Zelek, rzecznik szpitala. – Był on konsultowany zarówno z prawnikami, jak i z Rzecznikiem Praw Pacjenta. To nie jest wymysł sądeckiego szpitala, takie zakazy funkcjonują w podobnych placówkach na terenie całego kraju.

Jak podkreśla Agnieszka Zelek, zakaz fotografowania i filmowania służy przede wszystkim samym pacjentom.

W szpitalu przebywają pacjenci w różnym stanie, czasami są nieprzytomni, czasami niekompletnie ubrani. Wspomniany zakaz chroni ich prywatność tym bardziej, że mogą sobie nie życzyć, aby ich wizerunek był rozpowszechniany bez ich wiedzy i zgody.

Z tego samego powodu nie wolno również fotografować czy filmować lekarzy i pielęgniarek w trakcie wykonywania ich obowiązków.

Natomiast nie ma żadnego problemu z robieniem sobie zdjęć np. ze szpitalnego łóżka.

Jeśli pacjent sam chce się sfotografować czy sfilmować, to oczywiście może to zrobić, nie ma z tym żadnego problemu. To jego decyzja  – zapewnia rzeczniczka placówki.

Warto podkreślić, że zakaz obowiązuje na terenie całego szpitala, nie zaś na wybranych oddziałach.

fot. dts24.pl

 

 

 

 

Reklama