Sądeccy ewangelicy będą mieli swój pomnik. 500-lecie reformacji w Nowym Sączu

Sądeccy ewangelicy będą mieli swój pomnik. 500-lecie reformacji w Nowym Sączu

Zwiedzanie kościoła Przemienienia Pańskiego wraz z przewodnikiem, wystawa, wykłady, odsłonięcie pomnika oraz nabożeństwo – to wydarzenia, które wpisane są w sądeckie obchody 500-lecie reformacji. 

Początki ewangelicyzmu na Sądecczyźnie sięgają już XVI wieku, kiedy to powstało wiele parafii w okolicznych miejscowościach: w Chomranicach, Czchowie, Gorlicach, Gosprzydowej, Grybowie, Jakubowicach, Jastrzębiu, Lusławicach, Rożnowie, Sobolowie, Szczepanowicach, Tropiu, Wielogłowach oraz w Zakliczynie. Sądeccy ewangelicy w 1786 r. założyli parafię w Stadłach (dzisiejsza gmina Podegrodzie). Wybudowali tam kościół oraz szkołę wyznaniową. Kilkanaście lat później zakupili zabudowania wraz z kaplicą po dawnym klasztorze oo. Franciszkanów w Nowym Sączu. Świątynia tam stała się siedzibą Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Nowym Sączu.

Okazją do bliższego poznania losów sądeckich ewangelików, są obchody Miesiąca Reformacji.

-W niedzielę 29 października o godzinie 16.00 zapraszamy na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ul. Orkana w Nowym Sączu. Odsłonimy pomnik dedykowany pamięci pochowanych na tej nekropolii, a którzy przez lata współtworzyli Nowy Sącz i Dąbrówkę Niemiecką. Przy okazji odsłonimy także tablicę prezentującą krótką historię cmentarza i społeczności ewangelickiej – zaprasza Łukasz Połomski, dyrektor Sądeckiego Sztetlu.

– Kilka lat staraliśmy się o poprawę losu cmentarza ewangelickiego w dawnej Dąbrówce Niemieckiej, obecnie na osiedlu Kaduk. Udało się. Wspólnymi siłami doprowadziliśmy do symbolicznego przywrócenia pamięci o dawnych mieszkańcach tej okolicy. Zachęcam do udziału w odsłonięciu pomnika. Obecnością możemy świadczyć o naszej lokalnej historii – dodaje Dariusz Popiela z Sądeckiego Sztetlu.

Program wydarzeń:

28 października (sobota), godz. 11.00 i godz. 11.30 – zwiedzanie kościoła Przemienienia Pańskiego z przewodnikiem (o podanych godzinach wchodzą grupy zwiedzających) – wstęp wolny;

28 października (sobota), godz. 12.30 i godz. 13.00 – zwiedzanie wystawy „Luteranie w Nowym Sączu” z przewodnikiem (o podanych godzinach wchodzą grupy zwiedzających) – wstęp wolny;

28 października (sobota, godz. 17.30 – „Z historii sądeckich Ewangelików” – wykład Łukasza Połomskiego w Domu Historii; Przed wykładem nastąpi wręczenie nagród za Grę Miejską „Śladami Ewangelików” – wstęp wolny.

31 października o godz. 17.00 w Kościele Przemienienia Pańskiego, przy ulicy Pijarskiej 21 w Nowym Sączu odbędzie się uroczyste nabożeństwo w Pamiątkę Reformacji.

Czytaj również: 

Najstarsza rodzinna Biblia w Nowym Sączu i inne skarby społeczności ewangelickiej 

Fot. Ilustracyjne – Rafał Bobrowski; Sądecki Sztetl. 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama