Powiat gorlicki: wilki przestały się bać człowieka. Podchodzą pod domostwa i zabijają zwierzęta

Powiat gorlicki: wilki przestały się bać człowieka. Podchodzą pod domostwa i zabijają zwierzęta

W powiecie gorlickim wilki podchodzą pod domostwa i zabijają zwierzęta hodowlane. W tym roku  odnotowano już 19 tego typu ataków na zwierzęta, między innymi owce oraz krowy.

Drapieżniki podchodzą pod zabudowania. Nie okazują strachu przed ludźmi. Miesiąc temu zaatakowały jałówkę we wsi Bartne, wcześniej  – w Jasionce i Gładyszowie. Ludzie zaczynają się obawiać nie tylko o swój inwentarz, ale o dzieci, które wracają do domu przez las.

– Nie pamiętam żeby doszło do zaatakowana człowieka przez wilka- uspokaja Paweł Szczygieł z Nadleśnictwa w Starym Sączu. Dziwi go jednak fakt, że już teraz wilki podchodzą pod domostwa. Zazwyczaj dzieje się tak zimą.

Od 1998 wilki są pod ścisłą ochroną w całej Polsce. Nie można ich zabijać, ani niszczyć ich nor.

Niektóry leśniczy twierdzą, że nie ma już starszych osobników, które miały zakodowany strach przed człowiekiem, dlatego wilki coraz śmielej wkraczają w teren zamieszkiwany przez człowieka.

Nadleśniczy Paweł Szczygieł wyjaśnia, iż jedną z przyczyn braku strachu przed człowiekiem  jest synantropizm, czyli przyzwyczajenie się dzikich zwierząt do ludzi. Inną przyczyną jest zajmowanie przez człowieka terenów, które dotąd były siedliskiem leśnych zwierząt.

Zabudowa jest coraz bardziej rozproszona, a co za tym idzie przestrzeń swobodnego funkcjonowania dzikich zwierząt zawęża się. Zwierzyna nie ma innej możliwości aby przemieścić się między kompleksami – tłumaczy.

Dodatkowo, kiedy nie ma pożywienia w lesie, wilki szukają go poza nim.

– Jeżeli drapieżniki nie mogą zaspokoić swoich potrzeb w zakresie pożywienia w lasach, to szukają łatwego żeru gdzie indziej. Znamy przypadki zagryzienia przez wilki psów uwiązanych na łańcuchach  – wyjaśnia.

Jak informuje nadleśniczy,  hodowcy, który ponieśli szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta mogą liczyć na odszkodowania. Straty szacuje nadleśnictwo, które wysyła informację do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, ta zaś dokonuje wypłaty.
Fot. pixabay

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama