Nowy Sącz: Sztetl chce Parku Sprawiedliwych

Nowy Sącz: Sztetl chce Parku Sprawiedliwych

Społeczność propagująca historię nowosądeckich Żydów i ich spuściznę – Sądecki Sztetl – chce, aby w Nowym Sączu powstał Park Sprawiedliwych
– miejsce upamiętniające osoby, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej.

Włoski Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych – Gariwo postuluje utworzenie na całym świecie miejsc na wzór ogrodu w Jad Waszem w Jerozolimie, gdzie uhonorowane są osoby, które ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Dotąd utworzono Ogrody Sprawiedliwych m.in. w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji.

Pisma w tej sprawie wysyłał do sądeckiego magistratu założyciel Sądeckiego Sztetlu, Łukasz Połomski.

– Aleję Sprawiedliwych w Nowym Sączu próbowaliśmy stworzyć już jakiś czas temu. Najpierw mówiono mi, że być może uda się takie miejsce zorganizować pod Panoramą. Potem urzędnicy odpisali, że nie jest to możliwe, bo ma tamtędy przebiegać ścieżka rowerowa – opowiada założyciel Sądeckiego Sztetlu.

– Gdybym wiedział, które miejsce będzie do tego odpowiednie, napisałbym kolejne pismo. Ważne, żeby takie miejsce pamięci kiedyś w Nowym Sączu powstało – dodaje Łukasz Połomski.

Rzeczywiście, pod Panoramą rozpoczną się wkrótce prace związane z budową ścieżki rowerowej.

Nawiązując do wniosku w sprawie upamiętnienia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata poprzez sadzenie drzew na gruncie położonym poniżej parkingu przy ulicy Romanowskiego w Nowym Sączu, uprzejmie informuję, że w najbliższym czasie rozpoczęte zostaną prace budowlane przy mającej powstać na wskazanym przez wnioskodawcę gruncie ścieżce rowerowej oraz prace związane z budową parkingu – informuje Renata Stawiarska z Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza.

– W związku z uprzednio zaplanowanym sposobem wykorzystania tego terenu, nie jest niestety możliwe zrealizowanie prośby wnioskodawcy – dodaje.

Czytaj również:

W nowosądeckim Hotelu Beskid odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu.
– Tytuł ten przyznawany jest osobom i instytucjom zaangażowanym w dialog międzyreligijny i zasłużonym w dbaniu o dziedzictwo  mniejszości etnicznych, narodowych naszego regionu – mówi Dariusz Popiela z Sądeckiego Sztetlu.
Tym razem tytuł ten trafił do Władysława Żaroffe: https://www.dts24.pl/ambasador-sadeckiego-sztetlu-wladyslaw-zaroffe/

 

Fot. Ilustracyjne – w StarymSączu.pl

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama