Nowy Sącz: Premiera spektaklu „Per Procura” na 95 lat Teatru Robotniczego

Nowy Sącz: Premiera spektaklu „Per Procura” na 95 lat Teatru Robotniczego

Dziś (sobota, 23 września) w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbyła się premiera spektaklu pt. „Per Procura” w reżyserii Janusza Michalika. Było to wydarzenie związane z jubileuszem 95-lecia istnienia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu stanowiące znakomitą okazję do gratulacji, życzeń i wręczenia wyróżnień.

Owacjami na stojąco sądecka publiczność nagrodziła grę aktorów, którzy dzisiaj, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu wystąpili w 356. premierowym spektaklu.

Impreza rozpoczęła się wernisażem wystawy fotograficznej „Teatr Robotniczy w obiektywie Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa” i premierą komedii Neila Simona „Per Procura” w przekładzie Małgorzaty Semil i reżyserii Janusza Michalika.

– Per Procura to pełna błyskotliwego dowcipu, niespodziewanych zwrotów akcji i ciętej satyry  na świat politycznych celebrytów, komedia napisana przez prawdziwego mistrza gatunku, twórcy największych broadwayowskich hitów – Neila Simona – wyjaśnia kierownik artystyczny MOK Janusz Michalik.

Charlie Brock – wpływowy polityk z Nowego Jorku – wraz z żoną Myrą wydają ekskluzywne przyjęcie z okazji dziesiątej rocznicy ślubu. Wieczór, zaczynają schodzić się zaproszeni goście. Tymczasem  nie wszystko przebiega według ustalonego wcześniej planu. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości, w domu Państwa Brock, dochodzi do wypadku, w którym zostaje poszkodowany gospodarz. Na dodatek  w tajemniczy sposób znikają żona polityka i gosposia, a na stołach brakuje wystawnej kolacji. Goście zaskoczeni sytuacją, obawiają się, że zostali wplątani w jakąś aferę i nazajutrz staną się obiektem prasowych doniesień. Próbują więc na własną rękę zrozumieć i wyjaśnić tę dziwną sytuację. Nagle wszyscy w domu zaczynają działać per procura,  czyli z upoważnienia, w zastępstwie. Ale w jakiej sprawie? W czyim zastępstwie? Czy istnieje jedno satysfakcjonujące rozwiązanie tej tajemnicy?

Po spektaklu były gratulacje, wręczanie medali i świętowanie jubileuszu. Złote Jabłka Sądeckie z rąk starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka otrzymali Marta Jakubowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, Janusz Michalik – kierownik artystyczny MOK i aktor Teatru Robotniczego, a także Beata Szczypuła i Dorota Kaczmarczyk. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Katarzyna Luksa i Monika Dominik. Dyplom Starosty Nowosądeckiego otrzymali: Marcin Król, Jakub Bulzak, Kamil Jakubowski i Marcin Iwański.

Mieczysław Filipczyk został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi w działalności na rzecz rozwoju i propagowania kultury. Uroczystego wręczenia odznaczenia w imieniu Prezydenta RP dokonał Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk.

Jubileuszowy wywiad z aktorami Teatru Robotniczego czytaj w najnowszym wydaniu Dobrego Tygodnika Sądeckiego TUTAJ.

O spektaklu „I taki los…”, również z okazji jubileuszu Teatru Robotniczego czytaj TUTAJ.

Fot. Maria Olszowska

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama