Otwarcie Muzeum w nowej siedzibie już wiosną. Dzieła Barbackiego doczekają się stałej ekspozycji!

Otwarcie Muzeum w nowej siedzibie już wiosną. Dzieła Barbackiego doczekają się stałej ekspozycji!

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu jest już gotowa. Uroczyste otwarcie planowane jest na ostatni tydzień kwietnia 2018 roku. Otwarcie nowej siedziby przy ul. Jagiellońskiej 56 zbiegnie się z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę i z 80. rocznicą powstania sądeckiego Muzeum. 

W nowej placówce znajdą swoje miejsce wystawy stałe i czasowe. Nie zabraknie tam koncertów oraz spotkań z różnymi twórcami.

– Zwiedzającym muzeum proponować będziemy wystawy poświęcone historii Nowego Sącza, na które nie mieliśmy miejsca w innych oddziałach. Prezentacja obejmie czasy autonomii galicyjskiej i dwudziestowiecznych wojen wraz z okresem międzywojennym. Uważam, że idealnie wpisze się to w Święto Niepodległości – mówi Maria Marcinowska, specjalista do spraw wystaw Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Stała ekspozycja będzie zawierała również obrazy znanego sądeckiego portrecisty Bolesława Barbackiego.

-Mieszkańcy Nowego Sącza, niejeden raz zwracali nam uwagę, aby dzieła Barbackiego prezentować na wystawie stałej. Niedaleko stąd, bo w Willii Marya, artysta miał przecież swoją pracownię – zauważa dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

– Będzie można zobaczyć około dwudziestu jego najlepszych obrazów z sześćdziesięciu, jakie posiadamy w zbiorach, a także kilkanaście rysunków, w tym te, które wykonał w dzieciństwie. W gablotach znajdą się również pamiątki po malarzu, które kupiliśmy kilka lat temu – dodaje Edyta Ross – Pazdyk, prowadząca Dział Sztuki.

W sali na piętrze odbywać się będą warsztaty oraz lekcje muzealne.

Inauguracji działalności Muzeum w nowej siedzibie towarzyszyć będzie wystawa dzieł słynnych polskich malarzy: Jacka (ojca) i Rafała (syna) Malczewskich.

Wybór malarzy nie jest przypadkowy. Jacek Malczewski był związany z Nowym Sączem przez rodzinę swojej żony. W nieistniejącym domu, znajdującym się niegdyś w miejscu nowego gmachu Muzeum, mieszkali dziadkowie Marii Malczewskiej, a w sąsiedniej, zachowanej do dziś kamienicy, mieszkał artysta z rodziną podczas swoich pobytów w Nowym Sączu. Tutaj też dzieciństwo i wakacje spędzały dzieci malarza: Julia i Rafał. Z pobytów Malczewskich w Nowym Sączu zachowało się sporo różnego rodzaju pamiątek, znajdujących się obecnie w zbiorach sądeckiego Muzeum, z których część zobaczymy na ekspozycji – podkreśla Robert Ślusarek.


Budynek przy ulicy Jagiellońskiej 56 zaprojektował znany krakowski architekt Teodor Hoffman. Kamienicę tę zbudowano w 1912 roku dla Banku Austro-Węgierskiego.

-Do dyspozycji mamy ponad 1300 m kwadratowych powierzchni użytkowej. W piwnicach będą magazyny eksponatów z nowoczesnymi regałami z przesuwem elektrycznym.W skarbcu, w którym bankowcy trzymali pieniądze i wartościowe depozyty, my będziemy przechowywać obrazy, rzeźby, dokumenty – wyjaśnia Janusz Obtułowicz z Muzeum Okręgowego.

-Bardzo nas to, jako muzealników, cieszy, będziemy mieli bowiem profesjonalne pomieszczenie do przechowywania zbiorów. Z takim problemem zmagaliśmy się bowiem od 2015 roku, kiedy to w ręce prawowitych właścicieli przeszła galeria Dawna Synagoga – przypomina dyrektor Ślusarek.

– Pierwsze wrażenie tego odnowionego budynku jest takie, że jutro to muzeum mogłoby wystartować. Główne prace, które były konieczne do przystosowania tego obiektu dla potrzeb Muzeum Regionalnego zostały wykonane. Jest to wydarzenie bardzo ważne, jedno z najważniejszych w powojennej historii muzeum w Nowym Sączu, ponieważ zyskuje godną siebie siedzibę i to jest piękne – mówi  Leszek Zegzda z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu/Agnieszka Małecka. 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama