Nowy Sącz: naukobus czyli Centrum Nauki Kopernik w pigułce będzie u nas przez dwa dni!

Nowy Sącz: naukobus czyli Centrum Nauki Kopernik w pigułce będzie u nas przez dwa dni!

Wirujące krzesło na którym można „poczuć” teorię zachowania momentu pędu, kulki z tablicy Galtona ukazujące rozkład krzywej Gaussa, tajemnice produkcji filmów – te i inne zagadnienia z różnych dziedzin nauki już wkrótce będzie można poznać dzięki Naukobusowi czyli mobilnemu laboratorium, które w dniach 12- 13 października odwiedzi Nowy Sącz. Inicjatywa warszawskiego Centrum Nauki Kopernik jest bezpłatna, a z jej oferty skorzystać mogą wszyscy bez względu na wiek i wykształcenie.

Przyjazd Naukobusu do Nowego Sącza stanowi uwieńczenie kilkumiesięcznych starań – mówi Tomasz Michałowski, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji. – Ta forma popularyzacji nauki cieszy się w naszym kraju bardzo dużym powodzeniem, zwłaszcza, że nie każdego stać na odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Było naprawdę wielu chętnych, ale udało się, i w październiku Naukobus zawita do Nowego Sącza.

Naukobus, czyli mobilne laboratorium zawiera około 20 eksponatów, które będzie można dotknąć i przetestować. Każda jego wizyta trwa 2 dni, i w tym czasie stacje badawcze zostają rozstawione w wybranej wcześniej szkole.

W Nowym Sączu Naukobus rozłoży swoje eksponaty w Szkole Podstawowej nr 21 – zapowiada Tomasz Michałowski. – To spore przedsięwzięcie i sale muszą mieć określone wymiary, w tym wypadku 150 metrów.

W ciągu godziny z laboratorium będzie mogło skorzystać od 60 do 70 dzieci, zaś w ciągu dnia – kilkaset. Uczniowie, w towarzystwie animatorów, mogą z niego korzystać przez 6 godzin dziennie.

Nowy Sącz to jedno z około 200 polskich miast do których Naukobus zawita w w 2017 roku. Inicjatywa ta, obejmie swoim zasięgiem niemal 100 tys. uczniów, a  trasa mobilnego laboratorium przebiega przez wsie i miasta do 130 tys. mieszkańców. Przewidywany budżet w pierwszym roku trwania programu Naukobus wynosi 2,5 mln złotych,  zaś  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje stopniowe zwiększanie zasięgu wystaw w kolejnych latach.

O szczegółach dotyczących sądeckiego programu Naukobusu poinformujemy w późniejszym terminie.

fot.www.nauka.gov.pl

 

 

Reklama