Na Sądecczyźnie powstaje film o księdzu Gurgaczu. Zagra go Wojciech Trela

Na Sądecczyźnie powstaje film o księdzu Gurgaczu. Zagra go Wojciech Trela

W ostatni weekend na Hali Łabowskiej i Hali Pisanej, jak niemal 70 lat temu, pojawił się jezuita, ksiądz Władysław Gurgacz odprawiający Eucharystię dla zebranych wokół żołnierzy „leśnych”. Zdjęcia do filmu pt. „Gurgacz” w reżyserii Dariusza Walusiaka mają się ku końcowi. Film dokumentalny o kapelanie żołnierzy wyklętych trafi do kin najprawdopodobniej już jesienią. 

W okolicy obu Hal w Beskidzie Sądeckim żołnierze wyklęci mieli swoją leśną bazę.

Zdjęcia kręcono również w Starej Wsi oraz Jabłonicy Polskiej – miejscu urodzenia ks. Władysława Gurgacza. Kierownictwem produkcji zajmuje się Beata Popławska-Walusiak – żona reżysera. Partyzantów grają członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” razem z prezesem Stowarzyszenia „Żandarmeria” Kamilem Olesińskim. Konsultacji przy skręceniu scen przedstawiających realizowane w plenerze msze święte udzielał ks. Marcin Kostka z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Msza, którą celebruje ks. Gurczacz odprawiana jest w rycie przedsoborowym (trydenckim). Duchowny stoi tyłem do wiernych, a liturgia odprawiana jest po łacinie.

Rolę Władysława Gurgacza gra aktor Wojciech Trela.

– Rola księdza Gurgacza jest dla mnie, jako młodego aktora rolą bardzo ciekawą, ale i wymagającą. Ksiądz Gurgacz to postać niezwykła. Był wyjątkowym duchownym, kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN).W Krynicy – Zdroju związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Pomagał młodym żołnierzom walczącym o wolną Polskę. Wspierał ich i doradzał. Służył dobrym słowem w trudnych wyborach – opowiada o swym bohaterze Wojciech Trela.

– Nasz film ukazuje bardzo trudną dla Polaków rzeczywistość. Pokazuje, jak ci młodzi chłopcy, przez  10 lat podejmowali walkę o wolną Polskę. Dziś nazywani są „żołnierzami wyklętymi”. Działali potajemnie, w konspiracji. Było mi bardzo miło przyjąć tę rolę, nie miałem wcześniej takiej okazji. To bardzo ciekawe aktorsko doświadczenie i duży zaszczyt – dodaje aktor.

Losy niezłomnego jezuity mają tragiczne zakończenie. Duchowny 2 lipca 1949 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas pokazowego procesu przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie został skazany na śmierć.

Księdza Gurgacza rozstrzelano 14 września 1949 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Rehabilitacja kapłana nastąpiła dopiero po latach, 20 lutego 1992 r.

– Zdjęcia mają być kręcone jeszcze w Warszawie oraz w Krynicy – Zdroju, pod koniec sierpnia – dodaje Wojciech Trela.

Film zobaczymy późną jesienią. Premiera ma odbyć się 26 listopada w krakowskim kinie „Kijów”.

***

Tytuł: „Gurgacz”
Scenariusz i reżyseria: Dariusz Walusiak
Zdjęcia: Michał Bożek 
Montaż: Marcin Dulemba
Koloryzacja: Witold Wnuk
Kierownik produkcji: Beata Popławska- Walusiak
Dokumentacja fotograficzna, dygitalizacja: Julia Popławska- Walusiak
W epizodach fabularnych grają: Wojciech Trela – Gurgacz
Michał Chorosiński – oficer UB, GRH Żandarmeria
Scenografia i kostiumy: Beata Popławska- Walusiak, Jakub Klimczak, Iwona Hołowczak, Kamil Olesiński, GRH Żandarmeria
Konsultacja: ks. Marcin Kostka
Konsultacja historyczna: dr Dawid Golik IPN, Roksana Szczypta – Szczęch IPN
Współpraca: Fundacja”Osądź mnie Boże” Jerzy Basiaga
Film dofinansowany przez: Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

 

Czytaj także wywiad z aktorem Wojciechem Trelą TUTAJ

***

Fot. Strona poświęcona ks. Władysławowi Gurgaczowi na Facebooku. 

Reklama