Powroźnik: mgła w cerkwi – sposób na ogień. Bynajmniej nie piekielny…

Powroźnik: mgła w cerkwi – sposób na ogień. Bynajmniej nie piekielny…

Jedna z najcenniejszych świątyń na Sądecczyźnie będzie miała zabezpieczenie przed pożarem na miarę XXI wieku. W dawnej cerkwi greckokatolickiej w Powroźniku  wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostanie zainstalowany system FOG. Gdy dojdzie do pojawienia się dymu lub niewielkich ognisk ognia rozpyla on w zagrożonych miejscach parę wodną. Pozwala to uchronić obiekt przed spaleniem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na zakup i montaż systemu FOG trzysta tysięcy złotych. Specjalna ochrona przeciwpożarowa pojawi się jeszcze w tym roku – informuje Witold Król z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu.

– System FOG działa automatycznie. W momencie, kiedy pojawia się ogień, czujki to wychwytują, wtedy rozpylana jest bardzo drobna mgła wodna. W ten sposób pożar może być ugaszony miejscowo zanim zdąży się rozprzestrzenić. Przy dobrze działającym systemie nie ma potrzeby interwencji strażackiej – tłumaczy Witold Król

System FOG funkcjonuje już między innymi  w zabytkowych kościółkach w Binarowej i Sękowej. Urzędnicy chcą aby też pojawił się w drewnianych cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu oraz Owczarach. Przygotowywane są już dokumentacje techniczne.  Starszy brygadier Paweł Motyka z Sądeckiej Straży Pożarnej popiera tego typu inicjatywy

-Większość zabytkowych obiektów ma system wykrywania pożarów i informowania odpowiednich służb o zagrożeniu, niemniej jednak kiedy płomienie są już na zewnątrz, nawet najsprawniejsza straż pożarna nie zdąży ocalić budynku przed spaleniem. Dlatego ważne jest aby system nie tylko wykrywał ogień w początkowej fazie ale też przeciwdziałał pożarowi – tłumaczy.

Pożarów w tego typu obiektach nie brakuje. W ostatnich latach palił się drewniany kościółek z XVI wieku w Ptaszkowej. Na szczęście udało się w porę ugasić pożar. W ubiegłym roku spłonął natomiast XVI-wieczny kościół w Libuszy w powiecie gorlickim

Drewniana cerkiew greckokatolicka św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku to jedna z najstarszych świątyń w Małopolsce. Została zbudowana w 1600 roku. Wśród bezcennych elementów jest tam m.in. polichromia figuralna z 1607  czy ikonostas z lat 1743–44, oraz wiele cennych ikon np. Sąd Ostateczny  z 1623 roku.

-To perełka architektury drewnianej w naszym regionie i trzeba on nią szczególnie dbać, jeśli chcemy zachować ją następnym pokoleniom – podkreśla Witold Król.

 

Monika Chrobak

fot. Wikipedia

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama