Krynica-Zdrój: jest pomysł na nowe życie dworca PKP, ale kolej odda go dopiero w 2018 r.

Krynica-Zdrój: jest pomysł na nowe życie dworca PKP, ale kolej odda go dopiero w 2018 r.

Władze Krynicy – Zdroju nie ustają w staraniach o nieodpłatne przejęcie nieczynnego i niszczejącego obecnie dworca kolejowego przy ul. Ebersa 1. PKP już w maju zeszłego roku oficjalnie deklarowało, że udostępni nieruchomość gminie. I choć burmistrz skarży się na opieszałość, PKP S.A. przekażą dworzec nie wcześniej, niż w 2018 r.

Budynek krynickiego dworca kolejowego pamięta czasy świetności kolei, ale obecnie nikomu nie służy i niszczeje. Kasy kolejowe biletowe zlikwidowano ok. 2014 r. Burmistrz Krynicy – Zdroju ma pomysł jak zagospodarować tę nieruchomość.

– Widziałbym tam centrum kultury z salą widowiskową i biblioteką – mówi Dariusz Reśko.

Biblioteka oraz centrum kultury miałyby zostać usytuowane na parterze, w hallu dworca. Władze planują wydzielić część czytelniczą z książkami i prasą oraz część internetową z salą komputerową.

– Pomieszczenia kas biletowych po przebudowie byłyby wykorzystane na potrzeby zasobów bibliotecznych oraz administracji biblioteki. Pomieszczenia dawnej restauracji wraz z zapleczem – na potrzeby centrum kultury – tłumaczy dyrektor Wydziału Inwestycji, Architektury i Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju, Tomasz Kiklica.

Pozostała część hallu miałaby być wykorzystywana na wystawy i ekspozycje artystyczne (podobnie jak ma to miejsce w wydzielonej część budynku dworca PKP w Tarnowie).

– Dworzec nadal znajduje się w rękach właściciela, czyli PKP. Nie mamy w sprawie przekazania dworca żadnych nowych informacji. Od ostatniego spotkania minęło 9 miesięcy, odbyło się ono w październiku zeszłego roku. Mam tylko potwierdzenie, że temat jest dalej aktualny – stwierdza burmistrz Dariusz Reśko.

W biurze prasowym PKP S.A. poinformowano nas, że władze Krynicy muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

– PKP S.A. planuje nieodpłatne przekazanie dworca w Krynicy-Zdroju na rzecz gminy. Obecnie Spółka jest na etapie pozyskiwania niezbędnych zgód, by móc rozpocząć procedurę obrotu nieruchomością – tłumaczy Katarzyna Grzduk z Wydział u Prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A., odpowiedzialna za dworce i pozostałe nieruchomości w województwach: lubelskim, lubuskim, małopolskim, podkarpackim.

– W związku z formą przekazania dworca, część obiektu powinna być zagospodarowana na cele związane z transportem. W pozostałej gmina może prowadzić inną działalność. Przekazanie zaplanowane jest na 2018 rok – dodaje.

O remontach dworców w dolinie Popradu czytaj TUTAJ

Fot. Google Street View. 

Reklama