Kąpiel w fontannie może grozić nawet sepsą

Kąpiel w fontannie może grozić nawet sepsą

W upalne lato widok tryskającej wody na środku sądeckiego rynku jest niczym fatamorgana na piaszczystej Saharze. Fontanny zdobią niejeden rynek i kuszą chłodem w upalne lato, a krystaliczna woda nie zdradza zagrożeń, jakie w niej czyhają. Amatorów kąpieli w fontannie uprzedzamy: mogą z takiej kąpieli wyniknąć bardzo poważne kłopoty.

Woda w fontannie ma obieg zamknięty, nie jest oczyszczana ani chlorowana, więc pełna jest zanieczyszczeń fizjologicznych, drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów. Szczególnie narażone są osoby ze słabszą odpornością: dzieci, starsi, osoby stosujące antybiotykoterapię, oraz te z przerwaną ciągłością skóry.

W miejscach wyznaczonych do kąpieli sanepid przeprowadza kontrole średnio dwa razy w miesiącu, bez zapowiedzi. Wody z fontanny sanepid nie bada.

Pracownicy stacji ostrzegają:
Fontanny są elementem architektury miasta i służą do podziwiania, a nie do kąpieli! W takich obiektach jak fontanny woda nie jest uzdatniana, a Państwowa Inspekcja Sanitarna nie sprawuje kontroli nad nimi – informuje Jacek Żak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

-W fontannie mogą występować bakterie kałowe (np. escherichia coli, enterokoki), bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki ropy błękitnej czy pałeczki legionelli. Bardzo groźne mogą okazać się infekcje spowodowane przez bakterię coli, która doprowadza do stanu zapalnego dróg moczowych, pęcherza, a jeśli zakażenie jest nieleczone, może zaatakować i nerki-  dodaje.

Wachlarz chorób jakie mogą wywołać drobnoustroje obecne w fontannach jest przerażający, od dolegliwości przewodu pokarmowego, biegunek, zatruć, zapalenia uszu, spojówek, wysypek alergicznych, schorzeń dróg oddechowych aż po sepsę, którą może wywołać złośliwy szczep escherichia coli.

Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów… Regulaminy korzystania z fontann, tablice informacyjne oraz informacje udostępniane na stronach internetowych przez właścicieli i zarządców powinny jednoznacznie wskazywać, że woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli” – czytamy na oficjalnej stronie WSSE Kraków.

Apelujemy o rozwagę!

 

Fot. Kinga Nikiel

Reklama