Jakie studia w drodze do kariery?

Jakie studia w drodze do kariery?

Inżynierowie, elektronicy, ekonomiści, a także… pielęgniarki – to aktualnie najbardziej pożądane zawody na sądeckim rynku pracy. Specjalnie dla czytelników DTS zrobiliśmy niewielkie rozpoznanie – co warto studiować, aby zdobyć dobrze płatną pracę?

Przede wszystkim warto zapoznać się z ofertami pracy i już w szkole średniej ukierunkować swoje zainteresowania zawodowe. A dlaczego warto podejmować studia w zakresie nauk ścisłych? Dlatego, że jeszcze podczas okresu nauki, można skorzystać z programów praktyk. W Nowym Sączu taką ofertę ma dla młodych przedsiębiorstwo produkujące pociągi – firma Newag, która proponuje dla studentów III, IV lub V roku studiów kierunków technicznych program bezpłatnych praktyk, organizowanych w trakcie całego roku. Praktyki mają zapewnić możliwość zdobywania nowych umiejętności i wiedzy pod okiem doświadczonych specjalistów, wykorzystanie wiedzy zdobywanej na studiach, pracę w młodym zespole, uczestnictwo w realizacji innowacyjnych projektów a dla najlepszych – możliwość rozpoczęcia pracy po zakończeniu praktyk.

Młode talenty w cenie 

Firma przyznaje młodym stypendium w wysokości 1100 zł miesięcznie a także oferuje staże w dziale badań i rozwoju. Z programu korzystają przede wszystkim studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji o specjalności inżynieria produkcji środków transportu masowego. Najzdolniejsi praktykanci mogą liczyć na zatrudnienie. Newag liczy, że oferując młodym taki system praktyk, uzyska w przyszłości nową kadrę pracowniczą.

– Firmę powinni wspierać wysoko wykwalifikowani pracownicy. Gdy mamy do czynienia z taką kadrą, możliwa jest dobra synergia nauki biznesem. Zatem różnorodne studia techniczne są bardzo przyszłościowe – uważa dr inż. Marek Babeł z Instytutu Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej.

Newa poszukuje obecnie przede wszystkim specjalistów: technologów, konstruktorów inżynierów procesu. Wśród aktualnych ofert pracy w Newagu znajdziemy także: operatorów, elektromechaników, lakierników czy spawaczy. Znajdzie się zatrudnienie również dla specjalistów m.in. od Public Relations.

– Jesteśmy również otwarci na młode talenty, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Nasi pracownicy to zazwyczaj absolwenci kierunków technicznych, takich jak mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, transport, elektrotechnika oraz zarządzanie i inżynieria produkcji – wymienia Łukasz Mikołajczyk, rzecznik prasowy spółki Newag S.A.

Firma przyznaje młodym stypendium w wysokości 1100 zł miesięcznie a także oferuje staże w dziale badań i rozwoju. Z programu korzystają przede wszystkim studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji o specjalności inżynieria produkcji środków transportu masowego. Najzdolniejsi praktykanci mogą liczyć na zatrudnienie. Newag liczy, że oferując młodym taki system praktyk, uzyska w przyszłości nową kadrę pracowniczą.

Warto znać języki obce

Dobrze wykształconych pracowników poszukuje również firma FAKRO.

– Dzisiejszy rynek pracy cechuje się dużą dynamiką. W obszarze rekrutacji w każdej firmie sporo się dzieje. Jeśli chodzi o FAKRO, to aktualnie poszukujemy osób zarówno do pracy fizycznej jak i biurowej – tłumaczy Beata Martuś – Kołbon, zastępca dyrektora do spraw personalnych, z działu Zarządzania Kadrami w firmie Fakro.

– Oferty pracy publikujemy m.in. na naszej stronie internetowej. Poszukiwania kandydatów na stanowiska specjalistyczne obejmują głównie obszary techniczne. Ponieważ jesteśmy firmą globalną, dużą uwagę zwracamy na kompetencje językowe. W tym aspekcie szczególnie ważnym dla nas językiem jest język niemiecki – podkreśla.

Jaki zatem kierunek studiów warto wybrać, aby w przyszłości zdobyć pracę w sądeckiej fabryce okien dachowych?

– Jesteśmy firmą o profilu produkcyjno-handlowym, a więc w obszarze produkcji poszukujemy specjalistów ds. produkcji, technologów, konstruktorów, asystentów projektowych. W obszarze handlowym także poszukujemy pracowników po kierunkach technicznych, którzy mają „zacięcie” rynkowe i swoje wykształcenie techniczne chcą wykorzystać pracując w działach zarządzania produktami, logistyki czy szkoleń produktowych – zauważa Beata Martuś – Kołbon.

Galeria zawodów poszukiwanych

Firma Fakro stawia także na rozwój technologii informatycznych oraz kładzie nacisk na języki obce.

– Szybki rozwój biznesu powoduje zapotrzebowanie na wsparcie w obszarze IT.  Mamy dużo projektów informatycznych, a w związku z tym oferty pracy szczególnie dla programistów i administratorów sieciowych. W przypadku naszej firmy techniczne wykształcenie i bardzo dobra znajomość języka obcego dają bardzo dużą szansę zaproszenia do udziału w procesie rekrutacyjnym. A potem już od przygotowania, postawy, chęci i motywacji kandydata zależy ostateczny wynik rekrutacji – podkreśla Beata Martuś – Kołbon,

Sądecki Urząd Pracy również jest zdania, że sytuacja na rynku pracy zmienia się niezwykle dynamicznie, co jest związane z dynamiką rozwoju przedsiębiorczości na Sądecczyźnie.

– Obserwujemy, że jest za dużo osób z wyższym wykształceniem w stosunku do ofert pracy. Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest bardzo dynamiczna. Często bywa i tak, że ukończone studia nie idą w parze z podejmowaną pracą zawodową – zauważa Teresa Połomska, wicedyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy.

– Dużo osób staramy się kierować na staże z późniejszą gwarancją zatrudnienia – dodaje. SUP szuka ofert pracy przede wszystkim dla osób z wykształceniem ekonomicznym, technicznym, dla inżynierów.

– Możemy podzielić ich na dwie grupy. W pierwszej znajdują się ekonomiści, szczególnie o specjalności finanse i rachunkowość. Wiele biur rachunkowych poszukuje pracowników na staże. Poszukiwani są fachowcy ze specjalistycznym wykształceniem ekonomicznym bądź technicznym. Brakuje nam inżynierów: budowlańców, architektów oraz inżynierów ogólnobudowlanych – mówi Danuta Pacyna z Sądeckiego Urzędu Pracy.

– Potrzebujemy także elektroników: programistów i informatyków. Tutaj potrzeba jednak często dodatkowych kursów i szkoleń. Same studia informatyczne często nie są wystarczające, by zdobyć dobrze płatną pracę. Nie mamy również zarejestrowanych prawników, lub są oni w trakcie aplikacji. Jest to jednak szczególna grupa zawodowa. Potrzebujemy bardzo dużo pielęgniarek, zapotrzebowanie na pielęgniarki z prawem do wykonywania zawodu jest ogromne.

Jest także zapotrzebowanie na fizjoterapeutów.

– Kierujemy także na staże fizjoterapeutów. Praca fizjoterapeuty cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Brakuje nam również psychologów. Jeszcze niedawno było ich aż za nadto, obecnie jest ich jak na lekarstwo. Na ten moment są to podstawowe braki w Sądeckim Urzędzie Pracy – dodaje Danuta Pacyna.

Wiedzę i umiejętności z zakresu fizjoterapii można zdobywać w Instytucie Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, a z zakresu pielęgniarstwa w Instytucie Zdrowia PWSZ.

Fot. Ilustracyjne – Pixa Bay.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama