Jak przygotować auto na wakacyjny wyjazd?

Jak przygotować auto na wakacyjny wyjazd?

Wakacje to czas błogiego lenistwa, wypoczywania na plaży nad morzem lub nad jeziorem, albo spędzania aktywnie czasu w górach i na zwiedzaniu ciekawych miejsc – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Na urlop możemy pojechać własnym autem, co daje nam dużą niezależność względem innych środków transportu, ale też nie powinniśmy zapominać o jego solidnym przygotowaniu przed ruszeniem w trasę. Na czym ma to polegać?

Kontrola stanu technicznego pojazdu

Wiele kwestii związanych ze sprawnością działania auta i minimalizowaniem ryzyka awarii w czasie wakacyjnego wyjazdu, właściciel może załatwić samodzielnie. Warto zacząć od kontroli poziomu płynów eksploatacyjnych w pojeździe – głównie oleju silnikowego, płynu w chłodnicy, płynu hamulcowego czy płynu w spryskiwaczach. Jeśli jest ich zbyt mało, należy je całkowicie wymienić lub uzupełnić. Koniecznością jest kontrola sprawności hamulców. Jeśli słyszymy charakterystyczny pisk przy hamowaniu, najprawdopodobniej klocki hamulcowe nadają się do wymiany. Nie możemy bagatelizować takich objawów, ponieważ rzutują one na bezpieczeństwo podróżowania autem, zwłaszcza na długich trasach. Kierowca musi także sprawdzić stan opon – jeśli ich bieżnik jest mocno wytarty, albo są jakiekolwiek uszczerbki w gumie, opony trzeba wymienić. Inaczej droga hamowania będzie znacznie skrócona, przez co łatwiej o wypadek.

Przed wyjazdem, nawet na 2-3 tygodnie wcześniej zaplanujmy wizytę na stacji diagnostycznej, gdzie wykwalifikowani, doświadczeni mechanicy sprawdzą stan techniczny auta i powiedzą, czy jakiekolwiek jego podzespoły wymagają natychmiastowej naprawy lub wymiany. Pozostawienie sobie co najmniej kilkunastu dni na takie działanie jest racjonalne, ponieważ wtedy na spokojnie będziemy mogli naprawić samochód przed wyjazdem i doprowadzić go do jak najlepszego stanu.

Dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów

Stan techniczny pojazdu przed wyjazdem wakacyjnym powinien być nienaganny, ale ważne jest także, abyśmy sprawdzili ubezpieczenie oc i pomyśleli o odpowiednich ubezpieczeniach samochodowych. Bezwzględnie na wyjazdy krajowe i zagraniczne musimy mieć wykupioną obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC jest respektowane we wszystkich krajach unijnych, jak i w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Andorze, Serbii i Szwajcarii. W innych krajach, m.in. na Białorusi, w Albanii czy w Macedonii trzeba mieć ze sobą Zieloną Kartę, którą wielu ubezpieczycieli wydaje bezpłatnie, jeśli klient ma wykupione u nich podstawowe komunikacyjne ubezpieczenie OC. Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który jest dowodem, że posiadacz objęty jest ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem kraju, po którym porusza się samochodem.

Zarówno OC jak i Zielona Karta chronią przed ponoszeniem finansowej odpowiedzialności za szkody spowodowane w ruchu drogowym (zarówno osobowe, jak i majątkowe). Ubezpieczenie samochodowe w ramach OC jest obowiązkowe, ale kierowca może zapewnić sobie także szerszy zakres ubezpieczenia, wykupując dodatkowe polisy, m.in. AC, Assistance czy NNW. W ich wyborze pomocna okazuje się kalkulator OC AC. W kilka minut porównamy kilkanaście firm ubezpieczeniowych i sprawdzimy która oferuje najtańsze OC i/lub AC. Warto porównać różne towarzystwa ponieważ, możemy zaoszczędzić nie tylko czas ale i niemałe pieniądze. Oszczędności możemy przeznaczyć np.: na tankowanie, części wyposażenia do auta czy inne wydatki.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama