Ikona przemienia człowieka

Ikona przemienia człowieka

Po Słowie Bożym ikona to największy mówca Boga do człowieka – twierdzi ksiądz Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy-Zdroju i zarazem opiekun Galerii Współczesnych Ikon. Z roku na rok powiększa się ekspozycja w willi „Moja” na krynickiej plebani. Jest tam zgromadzonych już prawie sto dzieł. Niebawem dołączą kolejne.

Galeria Ikon powstała w Krynicy-Zdroju kilka lat temu. Większość zgromadzonych tam prac to efekt odbywających się w Nowicy warsztatów pisania ikon. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy organizuje co roku plenery malarskie dla artystów zrzeszonych wokół współczesnych ośrodków ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Słowacji. Przyświeca im ten sam cel, czyli odnowienie ikony jako obrazu liturgicznego, który jest ważny w tradycji Kościoła.
Jednym ze współorganizatorów warsztatów jest krynickie Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, którym kieruje ksiądz Jan Pipka.

– Po warsztatach ikony krążą po różnych galeriach w Polsce i za granicą. Część po takiej wędrówce trafia na stałą ekspozycję do Krynicy, dzięki temu mamy zgromadzonych już prawie sto dzieł – mówi ks. Jan Pipka.
W ubiegłym roku we wrześniu tematem warsztatów w Nowicy była Apokalipsa. Powstało około pięćdziesiąt prac. Są to m.in. mozaiki, freski, czy też płaskorzeźby. Główną techniką jest jednak malowanie temperą jajową na drewnie. Zgodnie z kanonami Kościoła wschodniego malarze powinni kierować się bardziej wskazaniami teologii niż estetyki.

Malowanie ikony wymaga nie tylko opanowania koniecznych technik, jest to również dzieło modlitwy.
– Każdy z ikonopisarzy pochylał się nad tekstem Objawienia św. Jana i próbował znaleźć coś, co było dla niego szczególnie ważne, co go poruszało w nawiązaniu do czasów ostatecznych. Artyści próbowali zobrazować różne wizje, które miał święty Jan Ewangelista. Widzimy takie sceny jak Nowe Niebo, Nowa Ziemia, świat przemieniony przez Boga, zwycięstwo dobra nad złem – tłumaczy ksiądz Pipka.

Powstałe ikony pokazano już między innymi we Lwowie i Rzeszowie. W najbliższy piątek 27 stycznia zostaną zaprezentowane na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawę poprzedzi konferencja naukowa dotyczącą roli ikony w Polsce i na Ukrainie. Po miesięcznej ekspozycji część ikon wzbogaci na stałe krynicką galerię.

Ikona przemienia człowieka. Pamiętam jak na warsztaty pisania ikon przyjechało kilka osób z poważnymi problemami, co między innymi ujawniło się w ich agresywnym zachowaniu. Po warsztatach wyjechali wyciszeni i bardzo spokojni. Ikona dzisiaj bardzo mocno mówi do każdego z nas, trzeba się tylko na to umieć otworzyć. Po Słowie Bożym to jest największy mówca Boga do człowieka – podkreśla ks. Jan Pipka.
Tradycja pisania ikon narodziła się w Bizancjum. Pierwsze ikony były wizerunkami Jezusa Chrystusa, Bogurodzicy i świętych. Według wierzeń pierwsza ikona obrazująca postać Jezusa powstała jeszcze za jego życia na ziemi.
Fot. Wacław Bugno

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama