Gorlice: muzeum na kółkach

Gorlice: muzeum na kółkach

Ma uczyć otwartości i tolerancji wobec innych kultur i narodowości. Mobilna ekspozycja w ramach warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przyjechała do Gorlic. Na wystawę edukacyjną składają się archiwalne zdjęcia, prezentacje multimedialne, przedmioty kultu i specjalna makieta dawnego Sztetla.

Ekspozycja w ramach projektu „Muzeum na kółkach” wędruje po Polsce od 2014 roku. Akcją zostało objętych 56 miejscowości w całym kraju.

Mówimy o trudnych momentach w historii. Między innymi o holokauście, ale nie tylko. Chcemy przybliżać wiedzę o niemal 1000-letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej. Kiedyś nasz kraj był kolebką różnych narodów. Wyznawcy różnych religii żyli ze sobą w zgodzie. Nasz projekt ma na celu utrwalać to dziedzictwo i twspierać dialog polsko-żydowski  – mówi Aneta Ceglarek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Z okazji wizyty mobilnego muzeum, w gorlickim Pawilonie Historii Miasta otwarto dodatkowo wystawę poświęconą lokalnej społeczności żydowskiej. Przed wojną Żydzi stanowili połowę mieszkańców Gorlic.

W ramach akcji edukacyjnej zaplanowaliśmy dodatkowe atrakcje dla mieszkańców jak choćby spacer z przewodnikiem po miejscach związanych z historią Żydów w naszym mieście, naukę języka hebrajskiego czy malowanie muralu na jednej z byłych kamienic żydowskich  – mówi burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

Wystawę można obejrzeć do soboty w godzinach od 9.00 do 17.00.

Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny Dzięki wsparciu indywidualnych oraz instytucjonalnych darczyńców z całego świata w 1995 roku rozpoczęto prace nad projektem muzeum. Do życia powołano go w 2005 roku.

Monika Chrobak

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama