FAKRO zapisane w historii Nowego Sącza

FAKRO zapisane w historii Nowego Sącza

Bieżący rok dla Nowego Sącza i jego mieszkańców jest wyjątkowy z racji 725. rocznicy lokacji miasta. Uroczysta feta na nowosądeckim rynku była okazją do wspólnego świętowania. Wśród tłumu Sądeczan nie zabrakło wywodzących się z naszego miasta sportowców i artystów. W historii naszego miasta zapisała się także firma FAKRO – światowy potentat w produkcji okien dachowych i schodów strychowych – która od 26 lat przyczynia się do rozwoju gospodarczego naszego regionu i całego kraju.

FAKRO zagościło na sądeckiej ziemi w 1991 roku. Pierwsza partia produkcyjna – 10 okien dachowych – stała w garażu. Okna zostały zamontowane, w ramach testów, w góralskich chatach pod Nowym Sączem. Bez zarzutów służą do dziś. Firma sukcesywnie zaczęła się rozrastać, budując koleje hale na terenie dawnego Sądeckiego Zakładu Naprawy Autobusów. Przybywało też rąk do pracy oraz umysłów do kreowania innowacyjnych rozwiązań. Z czasem mały, rodzinny zakład stał się globalną korporacją zatrudniającą w samym Nowym Sączu prawie 3 000 osób.


– FAKRO jest liderem jak chodzi o lokalny rynek pracy. Zatrudnia na Sądecczyźnie największą liczę osób. Dajemy pracę setkom rodzin. Cieszy nas fakt, że bezrobocie w Nowym Sączy maleje i obecnie wynosi 4,8 proc. W trosce o region chętnie wspieramy także lokalne inicjatywy kulturalne oraz prospołeczne, bo wiemy, że korzystają z nich także nasi pracownicy i ich rodziny – uzupełnia Janusz Komurkiewicz, członek Zarządu FAKRO.

Firma dba o pracujące w niej rodziny przez cały rok. Organizuje dni otwarte, podczas których najmłodsi mogą zwiedzić miejsce pracy swoich rodziców, bal karnawałowy, w którym rokrocznie uczestniczy prawie pół tysiąca dzieci, seanse filmowe czy atrakcje i konkursy realizowane dla dzieci i młodzieży podczas Majówki FAKRO. Ponadto – w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych –pracownicy mogą liczyć na dofinansowanie do przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych, wczasów, kolonii i ferii dla dzieci, czy podręczników szkolnych. W ramach funduszu udzielane są także pożyczki remontowo- budowlane i zapomogi losowe dla pracowników dotkniętych ciężką sytuacją życiową. Firma umożliwia też korzystanie z szerokiej oferty sportowej oraz kulturalno- rekreacyjnej. Chętni mogą skorzystać z biletów do kina i teatru czy karnetów na mecze.

Często w różnych zakątach Polski słyszy się opinię, że ludzie z Galicji żadnej pracy się nie boją, są solidarni i współpracują ze sobą. Sam Ryszard Florek, w wielu wywiadach powtarza, że Sądeczanie to pracowici i przedsiębiorczy ludzie. Te cechy wyróżniają nas na tle kraju. To ludzie tworzą obraz regionu, w którym mieszkają, czy firmy, w której pracują – komentuje Bożena Damasiewicz.
26 lat FAKRO w 725- letniej historii Nowego Sącza można zamknąć także w liczbach – prawie 3 000 miejsc pracy w mieście, ponad 100 zatrudnionych inżynierów, których innowacyjność przyczyniła się do powstania ponad 160 zgłoszeń patentowych dzięki którym w Nowym Sączu na powierzchni prawie 100 000 m2 hal produkcyjnych i magazynowych znajdują się setki zróżnicowanych produktów marki FAKRO – ot taka „ciegiełka” w budowanie lokalnej i krajowej gospodarki.

Fot. FAKRO. 

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama