Bogusław Linda uczył się aktorstwa od… Janusza Michalika?  

Bogusław Linda uczył się aktorstwa od… Janusza Michalika?  

Tak w swym czterowierszu twierdzi znany sądecki poeta i kabareciarz Andrzej Górszczyk. Już jutro (czwartek, 6 lipca) o godz. 16.30 w sądeckim ratuszu odbędzie się promocja książki „Sto scen z historii Nowego Sącza 1292 – 2017, autorstwa Andrzeja Górszczyka, Leszka Migrały i Jerzego Leśniaka.

– To zbiór stu, naszym zdaniem, najważniejszych wydarzeń na przestrzeni dziejów Nowego Sącza. Opatrzone są one krótkimi wierszykami. Niektóre są zabawne, wesołe, inne mniej. Nie brakuje małych złośliwości, oczywiście utrzymanych w dobrym tonie. 

Oto niektóre:

„Teatr w Sączu trzyma poziom i szaleje zań publika.
Tu podobno Boguś Linda uczył się od Michalika”.

„Mówi Pani Koralowa do Józefa: Synku!
Postaw pomnik Papieżowi na sądeckim rynku,
A Ty Marian, by proporcje były nienaganne,
Weź i obok – dla dzieciarni – wybuduj fontannę”.

– Wszystkie bezpośrednio lub pośrednio nawiązują do historii naszego miasta – mówi współautor Jerzy Leśniak, autor wielu książek o Sądecczyźnie, redaktor Rocznika Sądeckiego.

Wśród tytułowych „scen” znajdziemy m.in. lokację miasta, pobyt królów, sądecki akcent potopu szwedzkiego, powstanie kole i wiele innych wydarzeń aż do postawienia pomnika papieża Jana Pawła II otwarcia Obwodnicy Północnej.

– Skoro sto scen, to i sto stron. Książka liczy ich dokładnie tyle. Nakład wynosi 500 egzemplarzy. To taka wisienka na torcie, napisana bardzo przystępnym językiem. Do redakcji Rocznika Sądeckiego często przychodzą uczniowie w poszukiwaniu książek o Sądecczyźnie potrzebują ich często do konkursów. Tych młodych jest coraz więcej. Sięgając po „Sto scen” mają gotowe kompendium – uważa Leśniak.

Nie można zapomnieć także o pozostałych pozycjach.

– Wydajemy już 45. Tom Rocznika Sądeckiego, jednego z najstarszych i najważniejszych wydawnictw regionalnych w Polsce. Pierwszy tom ukazał się w 1939 r. W najbliższej okolicy nie ma drugiego  takiego miasta, które by wydawało tego typu wydawnictwo. Początkowo, z różnych przyczyn, rocznik ukazywał się dość nieregularnie. Jednak od 30 lat promocja rocznika inauguruje niejako imieniny miasta Nowego Sącza – mówi Jerzy Leśniak.

Odbędzie się promocja XLV Rocznika Sądeckiego, poświęconego dwóm zasłużonym postaciom – Józefowi Jungiewiczowi, działaczowi „Solidarności” i wojewodzie nowosądeckiemu z początku lat 90., a także dr. Józefowi Hamplowi, historykowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, związanemu przez wiele lat z Rocznikiem Sądeckim. Autorem drugiej książeczki jest prof. Tadeusz Aleksander, a jej tytuł to „Z dziejów rodu Aleksandrów”.

Wszystkie publikacje finansowane są z budżetu Miasta Nowego Sącza. Będzie można nabyć je podczas promocji w sądeckim ratuszu, a potem w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu przy Al. Wolności 22. 

Jerzy Leśniak jest także w trakcie pracy nad nową edycją „Encyklopedii Sądeckiej”, której promocja już na jesieni.

– Będzie zawierała 1000 stron i  mnóstwo haseł. Znajdziemy w niej mnóstwo znanych sądeczan – zauważa autor.

Fot. Okładka książki, Wikipedia, nowysacz.pl.

Reklama