Aktorzy Teatru Słowackiego w Miasteczku Galicyjskim

Aktorzy Teatru Słowackiego w Miasteczku Galicyjskim

„W całym kraju wrze. Nie da się już stać z boku i patrzeć. Przemoc psychiczna zmienia się w przemoc fizyczną. W dążeniu do wolności, do suwerenności, nikt nie uznaje kompromisów. (…) Skumulowana po wszystkich stronach frustracja, nienawiść i agresja muszą w końcu wybuchnąć. Finałem musi być rozlew krwi. Wojna domowa. Rzeź”. Przebieg rabacji w spektaklu Jakuba Roszkowskiego sądeczanie będą mogli obejrzeć już jutro (czwartek, 20 września) o godz. 18. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.   

„Rabacja” jest jednym z premierowych spektakli, prezentowanych podczas Festiwalu Genius Loci. To przedsięwzięcie, w ramach którego teatr wychodzi poza swe mury, poszukuje nowych przestrzeni i nowych odbiorców.

Jakub Roszkowski zaprezentuje własną wizję wydarzeń sprzed ponad 150 lat. Zgodnie z tytułem, „Rabacja” to rzecz o tragicznym i krwawym epizodzie lokalnej, ale też polskiej historii – powstaniu chłopskim z 1846 roku, zwanym potocznie rzezią galicyjską. Roszkowski chce pokazać genezę konfliktu z trzech różnych punktów widzenia – chłopskiego, szlacheckiego i austriackiego:

– Rabacja to epizod polskiej historii, którego boimy się lub nie chcemy pamiętać – mówi reżyser. – A jeżeli już chcemy, to w mocno spolaryzowanych perspektywach: Źli chłopi mordujący dobrych szlachciców. Głupi chłopi, podburzani przez złych Austriaków, mordujący dobrych szlachciców. Albo, co dzieje się ostatnio, pierwsze społeczne powstanie polskich pańszczyźnianych niewolników przeciw złym panom. Mam poczucie, iż żadna z tych skrajnych perspektyw nie wyczerpuje tematu całkowicie. Dlatego zdecydowałem się podzielić nie tylko przebieg inscenizacji, ale i samą publiczność na trzy części. Tak, aby każdy mógł samodzielnie prześledzić mechanizmy wydarzenia z wszystkich trzech punktów widzenia – tłumaczy Jakub Roszkowski.

Organizatorem Festiwalu Genius Loci jest Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa oraz instytucjami: Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem i Małopolskim Instytutem Kultury.

Mecenasami festiwalu są: Województwo Małopolskie, Prezydent Miasta Krakowa oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2017”.

 

Reklama