45. tom Rocznika Sądeckiego na imieniny miasta

45. tom Rocznika Sądeckiego na imieniny miasta

Ukazuje się, z przerwami, do 1939 roku, co czyni go jednym z nielicznych wydawnictw regionalnych w naszym kraju o przedwojennym rodowodzie.  Łącznie wydano 45 tomów, w których znalazło się tysiące artykułów, rozpraw naukowych, materiałów kronikarskich i źródłowych a także, często unikalnych fotografii. W sądeckim ratuszu odbyła się promocja kolejnego, XLV tomu Rocznika Sądeckiego.

– Gdyby ktoś dzisiaj zapytał mnie, co jest najważniejszym wydarzeniem obchodzonej obecnie 725. rocznicy lokacji Nowego Sącza, odpowiedziałbym: wydanie 45. Rocznika Sądeckiego – mówi Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta.  – I mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo tam piszą mądrzy ludzie, więc jest to mądra rzecz, z której trzeba czerpać wiedzę o tym, co było, o tym, jacy ludzie byli przed nami i jacy my jesteśmy. Istotne, abyśmy pamiętając o tym co było, ubogacali samych siebie i innych.

Promocja zorganizowana w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza zgromadziła grono osób związanych od lat z Rocznikiem Sądeckim w tym krakowskich profesorów: Feliksa Kiryka, Bolesława Farona, Sławomira Tabkowskiego, Tadeusza Aleksandra, Jana Wnęka i Andrzeja Mączyńskiego (syna założyciela Rocznika dr Tadeusza Mączyńskiego) od lat aktywnie wspierających sądeckie wydawnictwo.

Najnowszy tom Rocznika Sądeckiego poświęcony został dwóm zasłużonym postaciom – Józefowi Jungiewiczowi, działaczowi „Solidarności” i wojewodzie nowosądeckiemu z początku lat 90- tych, a także dr Józefowi Hamplowi, historykowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, związanemu przez wiele lat z Rocznikiem Sądeckim. Wraz z wydawnictwem, w ramach cyklu Biblioteka Rocznika Sądeckiego, ukazały się również dwie książki – „Sto scen z historii Nowego Sącza 1292-2017” autorstwa Andrzeja Górszczyka, Jerzego Leśniaka i Leszka Migrały oraz „Z dziejów rodu Aleksandrów” prof. Tadeusza Aleksandra.

Założycielem i pomysłodawcą nazwy „Rocznika Sądeckiego” był dr Tadeusz Mączyński, zaś   pierwszy numer ukazał się w czerwcu 1939 r. Od  1992 roku, zespołem redakcyjnym, kieruje prof. Feliks Kiryk.

fot. TB

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama